atrakcje firmy historia jedzenie sport baza noclegowa miasto imprezy cykliczne uzdrowisko

steroids test kits

Pomnik Wojenny. Pomnik poświęcony poległym żołnierzom radzieckim w walkach w rejonie Sopotu. Pomnik usadowiono na byłym niemieckim pomniku wybudowanym w 1909 roku mającym symbolizować niemiecką straż nad wschodnią granicą. Pomnik zrobiony był w postaci głazu narzutowego wmurowanego w prostopadły cokół granitowy. Na wierzch głazu umieszczono orła odlanego z brązu o ciężarze około 1.5 Tony. W 1945 roku orła wywieziono do Związku Radzieckiego. Po urządzeniu cmentarza wojennego na głazie pomnika zamocowano pięcioramienną gwiazdę i kamienną tablicę pamiątkową z napisem w języku polskim i rosyjskim "Bohaterom o wyzwolenie Sopotu" Do cokołu przymocowano dodatkowo tablice z 63 nazwiskami poległych żołnierzy. Cmentarz jest miejscem pochówku 646 żołnierzy radzieckich. Pomnik jest zlokalizowany niedaleko ulicy Stefana Żeromskiego w lesie.

Pomnik mieszkańców Sopotu. Pomnik wybudowano w 1985 roku w postaci orła odlanego z brązu i umieszczono na prostopadłym, betonowym cokole. Całość ma wysokość 6.5 m. Pomnik znajduje się przy ulicy Kościuszki, tuż przy urzędzie miejskim. Już w pierwszych godzinach II wojny światowej rozpoczęły się aresztowania zamieszkałych w Sopocie Polaków. Szczególnie narażone na osadzanie w aresztach, a później w obozach koncentracyjnych, były osoby działające w polskich organizacjach, przedstawiciele polskiej inteligencji. Tak w Piaśnicy zostali zamordowani Władysław Cieszyński, ks. Walter Hoeft, w Dachau ks. Jerzy Majewski, w Stutthofie ks. Władysław Szymański, w Sachsenhausen działacze sopockiej Polonii - Brunon Brzoskowski, Józef Ossowski. Na jego bocznych ścianach zostały umieszczone nazwiska siedemdziesięciu czterech Polaków, którzy ponieśli śmierć z rąk hitlerowskiego okupanta.

Pomnik Haffnera. Jan Jerzy Haffner jest uznawany za twórcę sopockiego kąpieliska. Przybył on do Gdańska w 1808 roku w charakterze chirurga armii napoleońskiej. Od 1811 r. prowadził w Gdańsku praktykę lekarską. W 1823 r. uruchomił w Sopocie zakład wodoleczniczy, dając tym początek rozwoju sopockiego uzdrowiska, które rozbudowywał do końca swego życia. Pomnik projektu sopockiego rzeźbiarza - Zbigniewa Jóźwiaka został odsłonięty 10 października 2004 roku w 103- lecie nadania prawa miejskich Sopotowi w parku północnym.

Fontanna z posągiem sopockiego rybaka. Fontanna z posągiem sopockiego rybaka według projektu architekta Bruna Wandtke i rzeźbiarza Stanisława Szwechowicza wybudowana w 1998 roku, aby upamiętnić istnieje na tym miejscu osady rybackiej do mniej więcej 1820 roku. Oryginał tej rzeźby ogrodowej z terakoty ma już ponad 100 lat i pochodzi z ogrodu przy ul. Dworcowej (stoi tam wierna kopia)

Pomnik Sportowców. Usadowiony na krańcu ulicy Józefa Wybickiego, przed stadionem lekkoatletycznym. Jest to głaz narzutowy o wysokości 2.5 m ustawiony w 1928 roku. W 1965 przewieziono go przed gmach uniwersytetu i poświęcono go czci pomordowanych przez Niemców Polaków za walkę o polskość ziem piastowskich i przynależność do Polskiego Związku Zachodniego. W 1985 roku pomnik przewieziono z powrotem pod stadion i umieszczono na nim tablicę marmurową z napisem: Ku czci sportowców poległych w walce z okupantem w latach 1939-1945.

Pomnik esperantystów. Położony w bardzo urokliwym miejscu na skraju ogródków działkowych i lasu. Można dojść do niego idąc ulicą Mikołaja Reja i przechodząc ścieżką między ogródkami działkowymi lub leśną drogą bez nawierzchni imieniem Smolna. Znajduję się tam niewielki głaz narzutowy z wykutym napisem w języku esperanto: 1.8.1927. Podczas XIX światowego kongresu Esperantystów posadzono w tym miejscu dąb jubileuszowy, zniszczony później przez faszystów. Ponownie posadzono tutaj dąb w czasie XV Międzynarodowego Zjazdu Młodzieży Esperanckiej. 26.7.1959.

Pomnik Marynarzy. Pomnik ustawiony jest naprzeciwko łazienek północnych. Zrobiono go z głazu narzutowego o wysokości 1.7 m. Ustawiono go na prostopadłym granitowym cokole i przymocowanej do niego kotwicy ze stalowym łańcuchem stojącej przed pomnikiem. Pomnik zbudowany w okresie międzywojennym i poświęcono lotnikom. W 1948 roku umocowano na głazie pomnika marmurową tablicę i umieszczono napis: 1939-1945. Marynarzowi polskiemu, który nie szczędził krwi ani sił za Polskę Ludową silną na morzu, ZUWZ, ONID, Sopot 1948 r.

Pomnik Powrót Sopotu do Polski. Pomnik zbudowano w 1980 roku. Wykonano go z dwóch granitów o wysokości 2.5 m. Na dolnym głazie znajduje się mosiężna tablica z herbem Sopotu, na górnym wykuto napis "23 marca 1945". Pomnik usadowiono na zbiegu ulic Elizy Orzeszkowej i Adama Mickiewicza.

Pomnik Adama Mickiewicza. Pomnik zrobiony z prostokątnej betonowej płyty wspartej o duży głaz. Na płycie jest umieszczony odlew z brązu przedstawiający głowę Adama Mickiewicza i napis upamiętniający 100 rocznicę zgonu poety. Pomnik postawiono w 1955 roku. Całość jest umieszczona na zbiegu ulic Stefana Żeromskiego i Antoniego Abrahama.

Pomnik Armii Krajowej. Pomnik poświęcony poległym i pomordowanym żołnierzom Armii Krajowej. Usadowiony na ozdobnej płycie z granitu na przeciwko gmachu uniwersytetu gdańskiego na skrzyżowaniu alei Armii Krajowej i ul. 1-go Maja. Pomnik postawiono w 1998 roku.

Pomnik Fryderyka Chopina. Parkowa kamienna rzeźba autorstwa jednego z najbardziej znanych sopockich rzeźbiarzy Stanislawa Horno-Poplawskiego usadowiona na skrzyżowaniu ulicy Fryderyka Chopina i Tadeusza Kościuszki w 1998 roku.

steroids test kit