atrakcje firmy historia jedzenie sport baza noclegowa miasto imprezy cykliczne uzdrowisko

steroids test kits

Plaża i woda to główne atrakcje Sopotu, mające znaczenie wręcz strategiczne, najsilniejszy magnes przyciągający turystów, tak można przeczytać większości folderów promowanych przez miasto.

Sopocka plaża ciągnie się na całej długości miasta, osiągając długość 4.3 Km w obrębie administracyjnym Sopotu i zajmuje powierzchnię 26 ha. Plaża jest przedzielona w połowie sopockim molem i od miasta odgradza ją wał piasków wydmowych dochodzących miejscami do 4 m n.p.m. Wydmy są naturalnym zjawiskiem powstałym na wskutek wiejących wiatrów i są miejscem rzadkiej fauny morskiej będącej pod ochroną. Plaża jest najszersza w swoje środkowej części i dochodzi do 110 metrów szerokości, szerokość ta jest rezultatem obecności mola, które zakłóciło naturalny ruch piasków praktycznie podwajać jej szerokość w przeciągu ostatniego stulecia. W swoim najwęższym miejscu plaża w Sopocie ma zaledwie 15 metrów, północna plaża na granicy z Gdynią.

Grodzenie plaży, dzierżawienie skrawków należących do dzikiej natury stało się częstą praktyką w ostatnich latach. Pas pomiędzy plażą i parkiem jest siedliskiem unikalnej flory nadmorskiej, która od niepamiętnych czasów była pod ochroną i otrzymanie kiedyś pozwolenia na budowę obiektów gastronomicznych w tym miejscu było niemożliwe.

Dwa powyższe zdjęcia pochodzą z 1999 roku, są to ostatnie lata, kiedy jeszcze istniała dzika plaża w Sopocie. Takiej plaży już nie ujrzymy i coraz trudniej jest znaleźć cichy skrawek.

steroids test kit