atrakcje firmy historia jedzenie sport baza noclegowa miasto imprezy cykliczne uzdrowisko

steroids test kits

Pierwszy park, tzn. park południowy został założony przez Haffnera w 1823 roku, budowniczego uzdrowiska. Potem został powiększony i wybudowano tu w latach 1913-19 kościół zbawiciela na miejscu starszego z 1871. Park praktycznie w niezmienionej formie zachował się do dzisiaj, jedynie na przełomie lat dokonywano wielu zabiegów estetycznych i modernizacyjnych. W 1996 zaczęto modernizować alejkę spacerową prowadzącą do Jelitkowa. Wybudowano tu nowy murek z płotem dzielącym plaże, pokryto cała alejkę kostką i wydzielono dodatkowy pas dla rowerzystów, który władze miasta Gdańska dalej przedłużyły. Można dojechać aż do niedawno wybudowanego małego betonowego mola w Brzeźnie.

Po stronie północnej ciągnie się ku Gdyni przez 2 km park północny, założony w dużej części na osuszonym w latach siedemdziesiątych XX wieku bagnisku. Na górnym zdjęciu wcześniejsza część północnego parku tuż za Grand Hotelem, która już istniała na początku na przełomie XIX i XX wieku. Znajduje się tutaj pawilon sztuki z 1913 roku, obecnie siedziba Sfinksa, sopockiego Forum Integracji Nauki Kultury i Sztuki. Nieco dalej wybudowane w latach 1967-72 łazienki północne na miejscu nieistniejących starych łazienek północnych. Budynek częściowo rozebrano, przestały istnieć przebieralnie, szatnie i taras spacerowy. Zachował się tylko dolna część i południowe skrzydło gdzie kiedyś mieściły się punkty usługowe, było nawet miejsce pierwszej pomocy coś w rodzaju pogotowia. Obecnie skrzydło nadał w 2002 roku było remontowe i jest miejscem dyskoteki. Naprzeciwko stoi pomnik polskich marynarzy poległych w latach 1939-45.

Park Haffnera - w centrum miasta, w sąsiedztwie ratusza, zajmuje 2,4 ha, w tym porośnięty starymi bukami i dębami fragment Skarpy Sopockiej. Środkiem w głębokim zadrzewionym wąwozie płynie Potok Haffnera. Najcenniejszym okazem parku jest dąb czerwony o obwodzie pnia 3,5 m i wysokości 20 m.

Park Północny - ciągnie się na przestrzeni ok. dwóch kilometrów, od Skweru Kuracyjnego do ujścia Swelini, wyznaczającej północną granice miasta. Powierzchnia - 25,2 ha. W części południowej - sosny, dęby, klony, kasztanowce, lipy, brzozy, topole, cisy, wiek drzew ok. 130 lat. W tej części, między Grand Hotelem a stacją benzynową, rośnie największe drzewo w tym parku - 130-letnia topola czarna o wysokości 35 i obwodzie pnia 470 cm. Prostokątny trawnik o rozmiarach 60 x 170 m, obramowany kwietnikami i alejkami spacerowymi, jest pozostałością dawnego placu Mancowego, gdzie w XIX wieku sopoccy rybacy suszyli sieci. Część północna, miejscami podmokła, ma charakter zbliżony do naturalnego lasu. Cały teren przecinają wyasfaltowane alejki spacerowe.

W Parku Północnym pod koniec lat dwudziestych wybudowano Grand Hotel oraz pawilon wystawowy o architekturze nawiązującej do klasycyzmu. W latach siedemdziesiątych przy-były jeszcze Łazienki Północne i kawiarnia "Meduza".

Park Południowy - położony na terenie Dolnego Sopotu, pomiędzy Skwerem Kuracyjnym, północną częścią ulicy Parkowej i Augustyna Kordeckiego. Powierzchnia - 3 ha. Drzewo-stan składa się z lip, jaworów, jesionów, kasztanów, topoli i brzóz, w wieku do 130 lat, w tym trzy topole czarne o obwodach pni 4,5-5 m. W parku są alejki, ławki i kamienne rzeźby.

Park na Stawowiu - przy Alei Niepodległości 618, założony w połowie XIX wieku. Kiedyś zajmował 3 ha, obecnie 1,6 ha. Składa się z dwóch części - dolnej na wzór parku dworskiego (mocno zaniedbana) i górnej o charakterze leśnym (pod opieką administracji szpitala przeciwgruźliczego).

Na terenie parku znajdują się trzy stawy oraz zalesiony jar ze źródłami potoku, którym w dolnej części przebiega granica Gdańska i Sopotu. Potok bierze początek w mrocznym jarze o stromych zboczach porośniętych bukami (dziesięć o pniach grubości powyżej 3 m). Zasila on w wodę stawy parkowe oraz fontannę zbudowaną w tym usytuowanym najniżej.

W centralnej części parku rośnie 120-letnia sosna wejmutka, pomnik przyrody. W pobliżu niej najpotężniejszy z sopockich buków czerwonolistnych o obwodzie pnia 3,5 m, dziś usychający. W dolnej części parku w sąsiedztwie stawu z fontanną zwraca uwagę modrzew europejski o obwodzie pnia 2,8 m, pięć choin kanadyjskich oraz dwa ponad stuletnie jesiony odmiany zwisającej.

steroids test kit