atrakcje firmy historia jedzenie sport baza noclegowa miasto imprezy cykliczne uzdrowisko

steroids test kits

Ulica Bohaterów Monte Cassino, jest główną ulicą miasta a zarazem jego centrum handlowym z licznymi lokalami gastronomicznymi, sklepami, kawiarniami. Jej zarys zaczął się kształtować wraz z budową kąpieliska morskiego w 1823 roku, jej przedłużeniem jest molo. Na początku XVII wieku była to droga gruntowa łącząca sopocką wieś z osadą rybacką, która istniała do czasu powstania kąpieliska. Ulica ta ma około 635 m długości i jest zamknięta dla ruchu samochodowego. W przeważającej części jest zabudowana kamieniczkami pochodzącymi z XIX i XX wieku. W dolnej części rozszerza się w niewielki plac, gdzie stoi wybudowana w 1998 roku fontanna upamiętniająca osadę rybacka, która znajdowała się w tym miejscu.

Swoje znaczenie ulica Bohaterów Monte Cassino zawdzięcza przede wszystkim centralnemu położeniu oraz dużej liczbie punktów handlowych i gastronomicznych. Już w 1937 roku przy ówczesnej Morskiej było ponad 100 sklepów i zakładów usługowych, większość lokali rozrywkowych oraz 3 kina. W rezultacie ulica ta stała się najbardziej ruchliwym i uczęszczanym zakątkiem Sopotu, miejscem, gdzie można wszystko załatwić, zabawić się, zaprezentować najnowsze kreacje oraz spotkać znajomych z lepszego towarzystwa. Tak jest do dziś. Latem tu właśnie rozkładają się sprzedawcy pamiątek, uliczni grajkowie, malarze landszaftów oraz producenci portretów na poczekaniu.

Klimat Monciaka z lat sześćdziesiątych utrwalił w felietonie dla "Ekspresu Wieczornego" popularny wówczas humorysta Stefan Wiechecki "Wiech", wkładając w usta swego bohatera Walerego Wątróbki taką oto relację: "Na Monte Cassino dużą atrakcję stanowili ogonki do Włocha po lody i do Delikatesów za winogronamy, które się pokazywali jak błyskawica i jak błyskawica znikali. Duży też odbyt miał młody poeta, cośkolwiek na gazie, któren na miejscu wiersze okolicznościowe uskuteczniał po 20 zł za sztukie. Z umieszczonym w treści imieniem, nazwiskiem, adresem, a nawet kotem pocztowym, według życzenia stalującej wiersz osoby. To tyż stale i wciąż poeciak otoczony był, jak na Kiermaszu pod Pałacem Kultury, przez ferajne amatorów prawdziwej poezji, przeważnie mocno podkropionych. Zwłaszcza że oprócz twórczości i monopolowego zapachu rozsiewał naokoło siebie tzw. fale humoru."

Deptakiem ulica Bohaterów Monte Cassino została właśnie w latach sześćdziesiątych. Stali mieszkańcy i goście wczasowi pamiętają jeszcze normalne chodniki i jezdnię, którą trudno było - z powodu spacerowiczów - przejechać. Przy domach rosły liczne drzewa. Ścięto je swego czasu nagle, wyłożono całość kolorowymi płytami betonowymi i zamknięto dla ruchu kołowe-go. W 1994 roku płyty owe wymieniono na kolorowy bruk.

Charakteru nadaje Monciakowi zabytkowa secesyjna bądź eklektyczna architektura. Część domów pozbawiono ozdób w czasach, kiedy na reprezentowane tu style spoglądano raczej z pogardą, głównie w latach sześćdziesiątych. Część domów, pobudowanych później, narusza harmonię. Mniej więcej od połowy lat osiemdziesiątych, kiedy już w pełni doceniono walory Sopotu jako zespołu staromiejskiego, trwają przymiarki do tego, aby budynkom przy pryncypialnej ulicy przywrócić świetność. Widać troskę o to, aby nowe obiekty współgrały z charakterem starej zabudowy.

Wraz ze zmianą systemu społeczno-politycznego, która odblokowała w ludziach inwencję, przybyło malowniczych kawiarenek i pubów o swoistym, odrębnym klimacie, a czasem i wdzięcznych nazwach, jak chociażby "Błękitny pudel" czy "Kawiaret", czyli dawna czytelnia Klubu Międzynarodowej Książki i Prasy "Ruch", gdzie nadal można sięgnąć po gazetę.

steroids test kit