atrakcje firmy historia jedzenie sport baza noclegowa miasto imprezy cykliczne uzdrowisko

steroids test kits

Jedna z najstarszych atrakcji Sopotu jest oczywiście sławne molo. Zalicza się do najdłuższych drewniany mól w Europie, jego długość wynosi 511,5 m i 10 m szerokości. Historia mola sięga roku 1827, kiedy powstał pierwszy drewniany pomost, który był atrakcją do powstałego w tym czasie zakładu kąpielowego, budowanego przez Jeana Haffnera. Tym niemniej pierwsze molo zbudowali w 1817 roku Rosjanie, których flota wojenna stacjonowała w pobliżu, które spalili opuszczając Sopot. Na początku jego długość wynosiła 41 m, powoli się rozbudowując. W 1842 roku przedłużono pomost do 65 m, w 1910 już miał 315 m długości. Obecny kształt mola pochodzi z 1927 roku. Od tego czasu w wyglądzie części spacerowej nastąpiły niewielkie zmiany, poza licznymi remontami. Lata 1976/77 i 1990/91 to okres większych remontów, kiedy molo zostało poważnie uszkodzone po sztormach. Przede wszystkim wzmocniono palami prawo boczna odnogę mola, która była całkowicie zdewastowana jednym z silniejszych sztormów na zatoce.

W 1999/2000 ostatecznie wzmocniono stalowymi palami końcówkę mola, która też była wielokrotnie niszczona przez sztormy. Na podstawie umowy zawartej z Zarządem Miasta Sopotu obiekt jest użytkowany przez Przedsiębiorstwo Turystyczno-Handlowe Kąpielisko Morskie Sopot. Na podejściu do mola znajduje się fontanna, muszla koncertowa, wieża widokowa, restauracja i bar "Fregata" oraz szereg mniejszych punktów gastronomicznych, a wszystko otoczone mnóstwem zieleni.

Całe molo w okresie letnim jest miejsce intensywnego handlu, imprez muzycznych, sportowych i promocyjnych. W ostatnich latach odbywało się na molu powitanie nowego roku w asyście zespołów muzycznych i licznej rzeszy ludzi spragnionych dobrej zabawy. Część spacerowa samego mola obejmuje, oprócz głównego pomostu, pokłady dolne oraz pokład boczny, gdzie przybiją statki pasażerskie i jachty.

No oczywiście w zimie nie obędzie się bez lodowiska na molo. Otwarte jak jest pogada od południa po późnych godzin nocnych, oczywiście wstęp jest płatny. Lodowisko przewidziane na około 100 osób, jest szatnia i wypożyczalnia sprzętu. Zlokalizowane jest tuż przy fontannie.

steroids test kit