atrakcje firmy historia jedzenie sport baza noclegowa miasto imprezy cykliczne uzdrowisko

steroids test kits

Sopot jest podzielony na kilka dzielnic, każda ma coś osobliwego do zaoferowania i własną historię. Kiedyś były to odosobnione osady, które z biegiem czasu zostały włączone do Sopotu. Ale to, co przyciąga rzesze turystów szukających odpoczynku i rozrywki to Dolny Sopot, to tam jest usadowiona baza turystyczna miasta.

Co Sopot oferuje turystom? Szerokie, piaszczyste plaże, morskie kąpiele, sprzęt do uprawiania sportów wodnych. Imponujący, drewniany pomost spacerowy zwany molem. Nadmorskie i śródleśne szlaki spacerowe, niepowtarzalne krajobrazy, osobliwości przyrodnicze i zabytki architektury. Urządzenia rekreacyjne i sportowe, jak korty do gry w tenisa, pola wyścigów konnych, najpiękniej w Polsce położony stadion lekkoatletyczny, Aquapark, boiska piłkarskie, stok narciarski z wyciągami. Międzynarodowe Festiwale Piosenki i spektakle w Operze Leśnej. Zakład wodo-leczniczy, solaria i gabinety odnowy. Sanatoria, hotele, pensjonaty i campingi. Restauracje, kawiarnie, kluby, dyskoteki. Galerie sztuki, biblioteki, świątynie. Wycieczki w turystycznie atrakcyjne okolice. Widowiska sportowe w postaci regat żeglarskich, gonitw hippicznych, turniejów tenisowych i lekkoatletycznych zawodów. Beztroski nastrój i klimat uzdrowiska o zakorzenionych tradycjach.

Nadmorska część miasta zwana dolnym Sopotem położona jest między brzegiem Zatoki Gdańskiej a Skarpą Sopocką. Obszar ten zajmuje powierzchnię około 2 km kw. i wysokości nie przekraczającej 4m n.p.m. Obszar ten ma szerokość około 550 m na południu i zwęża się stopniowo w kierunku północnym łącząc się z obrzeżami miasta Gdynia.

Obecne tereny dolnego Sopotu zaczęły przyjmować swój kształt przed około 7 tysiącami lat już po ustąpieniu epoki lodowcowej. Były to trudno dostępne mokradła odzielające Sopocką wieś od morza, dopiero na przełomie XVII wieku zbudowano pierwsze rowy melioracyjne aby osuszyć te tereny. Zapoczątkowało to powolną zabudowę tych terenów z powstaniem na początku małej osady rybackiej.

Sam brzeg morski składa się z dosyć szerokiej piaszczystej plaży przebiegającej na całej długości miasta ciągnącej się przez ponad 4.3 km. Na samym środku tego pasma znajduje się sopockie molo o długości 450 metrów. Plaża jest najszersza w swojej środkowej części gdzie jej szerokość dochodzi do 110 m aby się zwężyć do paru metrów na północy. Plaża jest oddzielona pasmem wydm piaszczystych o średniej wysokości około 2 metrów, będących pod ochroną ze względu na siedzibę rzadkiej fauny morskiej. Wydmy zaczęły się kształtować prawdopodobnie 5 tysięcy lat temu pod wpływem wiatrów i fal morskich.

Idąc w kierunku lądu natrafimy na Skarpę Sopocką jest to dosyć malowniczo porośnięte urwisko dochodzące w swym najwyższym punkcie do 30 m n.p.m. ciągnie się ono podobnie jak plaża na długości około 4.3 km Skarpa ta jest pozostałością dawnego morza Litorynowego sięgającego do stóp skarpy przed 7 tysiącami lat.

Część górnego Sopotu położona powyżej skarpy zajmuje teren platformy stożków piaszczystych, powstałych w okresie epoki lodowcowej u stóp krawędzi Wysoczyzny Gdańskiej oraz dna dolnych części erozyjnych dolin rozcinających tę krawędź. Są to tereny dochodzące od 11 do 62 m n.p.m.

W granicach administracyjnych Sopotu leży część Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zwanego Wysoczyzną Gdańską porozcinaną erozyjnymi dolinami. Obszar ten jest pokryty wielogatunkowymi lasami i zróżnicowaną roślinnością. Obszar ten zajmuje około 9 km kw i wznosi się do 152 m n.p.m. Znajduje tu się około 8 dużych dolin noszących malownicze nazwy; Dolina Swelini, Dolina Kamiennego Potoku, Dolina Babi Dół, Dolina Gołębiewska, Dolina Prątki, Dolina Siedlisko Dolina Owcza, Dolina Świemirowska.

Z Wysoczyzny Gdańskiej wypływa szereg potoków uchodząc wymienionymi dolinami do morza. Większość potoków na terenie zabudowanym została ujęta w podziemne kanały. Potoki te tworzą 17 stawów. Największymi potokami są Swelina, Kamienny Potok, Potok Grodowy, Potok Babidolski, Potok Kuźniczy, Potok Wiejski, Potok Środkowy, Potok Haffnera, Potok Karlikowski.

steroids test kit