atrakcje firmy historia jedzenie sport baza noclegowa miasto imprezy cykliczne uzdrowisko

steroids test kits

W pierwszy tygodniu stycznia odbywa się koncert noworoczny, którego organizatorem jest Urząd Miasta Sopotu, Bałtycka Agencja Artystyczna BART i Polska Filharmonia Kameralna Sopot. Są to koncerty zaproszonych solistów oraz Polskiej Filharmonii Kameralnej - Sopot, odbywają się w Kościele Gwiazda Morza w Sopocie. Wstęp jest bezpłatny. Podczas Koncertów Noworocznych wręczane są doroczne tytuły Mecenasa Kultury i Sportu Sopotu.

Neogotycki kościół parafialny p.w. NMP Gwiazdy Morza zbudowano w latach 1902-1914 a kaplicę w południowej ścianie kościoła dobudowano w 1925 r. W oknach świątyni nadal widać oryginalne witraże, we wnętrzu drewniane chóry w bocznych nawach. Piętrowy budynek plebanii o wystroju nawiązującym do dawniejszych tradycji sopockiego budownictwa, przylegający do kościoła od zachodu, został wzniesiony w 1909 r. Dopiero w 1925 roku dobudowana została kaplica chrzcielna, a w 1931 podwyższono wieżę.

Kiedy w 1901 roku stanęła nowa świątynia ewangelicka, również katolicy podjęli starania, aby pobudować nowy kościół. W 1900 roku stanowili oni grupę ok. 4300 osób (w tym około połowy Polaków). Powołane przez katolicką ludność Sopotu stowarzyszenie nabyło rozległą parcelę między ulicą Kościuszki a skarpą. W grudniu 1902 roku oddano do użytku posadowiony w głębi parceli Dom Stowarzyszeń Katolickich (20 m x 40 m), przewidziany jako prowizoryczny kościół. Właściwy miał stanąć bliżej ulicy Kościuszki.

Zamysł się nie powiódł, ponieważ w 1904 roku ustąpił z parafii organizator budowy - ks. dr Konstanty Krefft. Jego miejsce zajął niechętny Polakom ks. Artur Schultz. Z nim to sopocka Polonia toczyła boje o msze z kazaniami w jej języku. Wobec kategorycznego sprzeciwu proboszcza zaczęła się masowo spowiadać po polsku. Poskutkowało o tyle, że raz w miesiącu wprowadzono polską mszę.

steroids test kit