atrakcje firmy historia jedzenie sport baza noclegowa miasto imprezy cykliczne uzdrowisko

steroids test kits

Sopot Kamienny Potok Sąsiadujący z Brodwinem jest najdalej wysuniętym osiedlem w stronę Gdyni. Mieszają się tu wszystkie style architektoniczne. Dojazd do wieżowców, zbudowanych z wielkiej płyty kilkadziesiąt lat temu na sporym wzniesieniu, prowadzi przez kręte uliczki porośnięte zabudową indywidualną z różnych epok. Największym plusem dzielnicy jest dobra komunikacja (autobusy, własny przystanek kolejki SKM, tunel pod torami kolejowymi) oraz Aqua Park o powierzchni 22 tys. m2, solaria, kręgielnia, restauracja, bar, sala klubowa.

Płynący doliną Kamiennego Potok strumień udzielił nazwy osiedlom posadowionym na tym terenie - Kamienny Potok I (ponad 3300 mieszkańców) i Kamienny Potok II (ponad 4800 mieszkańców). Nazwa ta ("Steinfliess") funkcjonowała już od połowy XIX wieku. Obejmowano nią osiedle powstałe w rejonie dzisiejszej ulicy Wejherowskiej. Drugie osiedle, bardziej na północ (ulice Kaszubska, Małopolska), nazywano "Crenzfliess" (Graniczny Potok), co odpowiada słowiańskiej nazwie "Swelinia". Kamienny Potok, podobnie jak Karlikowo, Swiemirowo i Stawowie, włączono do gminy sopockiej w 1874 roku. W 1888 roku mieszkało tu 160 osób. Można tu spotkać zarówno stare domy podcieniowe o konstrukcji szkieletowej charakterystyczne raczej dla architektury Żuław, budownictwo jednorodzinne, jak i typowe bloki z lat siedemdziesiątych i późniejszych.

Idąc ul. Kujawską ku widocznemu na skraju lasu kościołowi pw. Zesłania Ducha Świętego dostrzegamy replikę Krzyża zdobiącego Giewont (dar Zakopanego na 100-lecie Sopotu) i pomnik Jana Pawła II. Z placu przed kościołem rozpościera się widok na Osiedle Kamienny Potok i Zatokę Gdańską. U góry na panoramie widać kościół i pomnik Jana Pawła II.

Za torami kolejowymi, na skarpie przyległej do brzegu morskiego, znajduje się znacząca część sopockiej bazy turystyczno-wypoczynkowej. Do pensjonatu "Maryla", zbudowanego w pierwszych latach XX stulecia, dołączyły takie obiekty jak "Miramar" (prowadzony długo przez PTTK), ostatnio kompletnie wyremontowany.

steroids test kit