atrakcje firmy historia jedzenie sport baza noclegowa miasto imprezy cykliczne uzdrowisko

steroids test kits

Sopot Górny to bardziej spokojna dzielnicą, w większości dominuje tu zabudowa willowa, chociaż spotkamy tu kilkupiętrowe budynki jak i wieżowce budowane technologią wielkopłytową. Sopot Górny jest osłonięty zalesionymi wzgórzami morenowymi, na granicy, których wybudowano wieżowce. U podnóża Łysej Góry zabudowała dolinę Siedlisko spółdzielnia im. Mickiewicza, mówi się na nią dolina pisarzy, ponieważ wszystkie ulice na osiedlu noszą nazwiska słynnych pisarzy i poetów. Na północ w stronę Gdyni, powyżej Uniwersytetu Gdańskiego powtarza się widok dziesięciopiętrowych bloków z betonu, które tym razem w dużym stopniu szpecą niepowtarzalny urok Przylesia. Tereny przy blokach są zagospodarowane, wszędzie rosną drzewa, kwitną kwiaty.

W tej dzielnicy są najładniejsze domy w Sopocie. Chętnych do sprzedaży mieszkań i domów jest jak na lekarstwo, dlatego trudno tu znaleźć mieszkanie w okazyjnej cenie, a siedmiocyfrowe ceny domów nie zniechęcają nabywców. Górna część Sopotu łączy w sobie wszystkie atuty mieszkania w aglomeracji. Oferta handlowa i kulturalna jest tu nieco słabsza, ale dla osób ceniących spokój i ciszę będzie to dodatkowa zaleta. Kolejnym plusem dzielnicy jest Łysa Góra. Roztacza się z niej widok na morze, Gdańsk wraz z portami i część Żuław Wiślanych. Świetnie nadaje się do uprawiania sportów zimowych, jest doskonałym miejscem na spacery i przejażdżki rowerowe. Urzekająca sceneria dzielnicy, oparta o walory mikroklimatu, architektury oraz naturalnego krajobrazu sprawia, iż przyciąga jak magnes nie tylko mieszkańców Trójmiasta. Jednak największą wizytówką dzielnicy jest Opera Leśna - amfiteatr zbudowany na wolnym powietrzu w 1909 roku, pokryty dachem w 1964 roku (rozciągniętym na słupach o pow. 0,4 ha). W opinii fachowców uchodzi za jeden z najpiękniejszych i najznakomitszych pod względem akustyki obiektów w Europie - może pomieścić 4,4 tys. widzów. Również Stadion Leśny, położony na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, jest jednym z najpiękniejszych stadionów lekkoatletycznych w Europie z trybunami na 5 tys. osób.

Leśny stadion ma bardzo dobrze rozwiniętą ofertę rekreacyjno - sportową. Tu można przyjść na siłownię, aerobik czy saunę. Również na terenie obiektu jest mały hotel i restauracja. Deweloperzy w Górnym Sopocie są mało widoczni, po prostu trudno jest tu znaleźć wolną działkę czy komunalny stary budynek, z którego by było można łatwo wykurzyć mieszkańców. Jednak zrealizowano kilka nietypowych projektów. Sopot Górny to też niepowtarzalne 1004 hektarów lasów, grzyb i jagód tu nie brakuje.

Obecnie, jeżeli mówimy o Górnym Sopocie mamy na myśli część miasta leżącą powyżej Alei Niepodległości. Stało się to za przyczyną gęstej zabudowy miasta, gdzie naturalne granice podziału między dzielnicami zaczynały się zacierać. Również trudno spotkać mapę Sopotu gdzie ta granica się uwidoczniona. Zaznaczą się jedynie Górny Sopot jako tereny położne bliżej lasu (zachodnia część miasta) i Sopot Dolny jako położny bliżej plaży (wschodnia część miasta). Górny Sopot zaczyna się już od skarpy sopockiej, czyli dawnego klifu Morza Litorynowego. Zaliczały się już doń ulice Władysława IV, Kościuszki, Czyżewskiego, Obrońców Westerplatte i wszystko, co powyżej tych ulic aż po ograniczające miasto od zachodu, porośnięte lasami wzgórza morenowe, stanowiące pozostałość po ostatnim zlodowaceniu. Szerokość tego obszaru sięga od 300 do 1000 metrów, a wznosi się on na wysokość 15-25 m n.p.m. Klimat jest tutaj bardziej suchy niż w Dolnym Sopocie. Zimą występują większe wahania temperatur.

Właśnie w tej części miasta, w okolicach skrzyżowania wylotów ulic Boh. Monte Cassino i 1 Maja z Aleją Niepodległości w XII lub XIII wieku powstała osada, wymieniona w trzynastowiecznych dokumentach jako "Sopoth". W XVI i XVII wieku tutaj budowali swoje letniska patrycjusze gdańscy. Ostatnią zachowaną pozo-stałością jest Dwór Hiszpański przy Alei Niepodległości 781, bardzo późno zidentyfikowany przez historyków architektury.

Po 1823 roku, kiedy to za sprawą doktora Haffnera Sopot zaczął funkcjonować jako uzdrowisko, w dole, obok dawnej osady rybackiej, umiejscowiły się obiekty o charakterze kuracyjno-wypoczynkowym. W Górnym Sopocie natomiast rozwijało się to, co potrzebne do egzystencji miejscowej ludności - urzędy, szkoły, karczmy, gospodarstwa rolne oraz przemysł. W Dolinie Swiemirowskiej od XVIII wieku istniał młyn. W latach sześćdziesiątych XIX stulecia w Dolinie Gołębiewskiej zbudowano browar (później siedziba Sopotplastu, a obecnie firmy Trefl, produkującej puzzle). W 1843 roku między dzisiejszą ulicą Armii Krajowej a Wzniesieniem Strzeleckim istniała cegielnia należąca do majątku Goeldela. Pod koniec XIX wieku zbudowano drugą cegielnię - na Stawowiu przy dzisiejszej ulicy Smolnej. Cegielnia znajdowała się także przy zbiegu ulic Goyki i Obrońców Westerplatte. Nad Potokiem Karlikowskim przy ulicy 3 Maja pracował najpierw młyn prochowy, a potem zbożowy, czynny jeszcze dość długo w okresie powojennym.

Pierwsze wille zaczęto budować między skarpą a Aleją Niepodległości w latach sześćdziesiątych XIX wieku. W wyższych partiach Górnego Sopotu pojawiły się one dopiero trzydzieści lat później, a na większą skalę dopiero na początku XX stulecia.

Wille budowano przeważnie na obszernych działkach, na których zakładano parki - sadzono rzadkie drzewa i krzewy. W okresie powojennym działki krojono czasem na kilka części, które uzyskiwały pod zabudowę osoby wpływowe, prominentne, W rezultacie powstawały fatalne domy-sześciany, typowe dla lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Znikały natomiast całe połacie zieleni, nadające miastu szczególny charakter.

Tam, gdzie przed wojną nie zdążono pobudować willi i kamienic czynszowych - przy ulicach Generała. Andersa, Mickiewicza, 23 Marca - wyrosły w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych mocno szpetne bloki. Dziś tu i ówdzie ich płaskie dachy poddaje się przebudowie, aby uzyskać dodat­kowe mieszkania i jednocześnie poprawić ogólny wyraz ar­chitektoniczny. Przez ostatnie 20 lat po zmianie systemowej w 1989 roku, Górny Sopot jest przedmiotem zainteresowania nowej generacji grupy ludzi dysponującej pieniędzmi. Mimo wygórowanych cen domy często zmieniają właścicieli, jak gdzieś widać remont oznacza, że mamy nowych sąsiadów. Kiedyś Sopot był modny dla bogatych kupców Gdańskich teraz nieruchomości częściej wykupują Warszawiacy.

steroids test kit