atrakcje firmy historia jedzenie sport baza noclegowa miasto imprezy cykliczne uzdrowisko

steroids test kits

W Sopocie natrafimy na kilka fontann, przy których można usiąść i się zrelaksować. Fontanna z posągiem sopockiego rybaka według projektu architekta Bruna Wandtke i rzeźbiarza Stanisława Szwechowicza wybudowana w 1998 roku, aby upamiętnić istnieje na tym miejscu osady rybackiej do mniej więcej 1820 roku. Oryginał tej rzeźby ogrodowej z terakoty ma już ponad 100 lat i pochodzi z ogrodu przy ul. Dworcowej (stoi tam wierna kopia)

W tym czasie założyciel kąpieliska morskiego Jerzy Haffner wykupuje te tereny pod budowę w 1823 roku zakładu kąpielowego, a w rok później powstaje dom zdrojowy. Dzisiaj jest to jedno z najbardziej ruchliwych miejsc w Sopocie, w sąsiedztwie ustawiło swoją obecność mnóstwo drobnych miejsc gastronomicznych. Na fontannę natrafimy idąc ulica Bohaterów Monte Cassino w kierunku mola.

Idąc dalej w kierunku zatoki natrafimy na dwie fontanny z lokalizowane w pobliżu zakładu balneologicznego. Solanka bromkowa pochodząca z tych fontann jest pompowana ze zdroju św. Wojciecha znajdującego się na głębokości 800 m. Solanka 4.4 % bromkowa jodowa jest stosowana do kąpieli w leczeniu chorób reumatycznych i skóry do inhalacji w niedoczynności tarczyc i schorzeniach dróg oddechowych.

Zakład Balneologiczny powstał w 1903 r i został wpisany do rejestru zabytków 18 maja 1982. Na terenie obiektu znajduje się Wojewódzki Zespół Reumatologiczny im. dr Jadwigi Titz-Kosko, w którym można skorzystać m.in. z kąpieli solankowych, krioterapii, kinezyterapii, balneoterapii, hydroterapii, inhalacji oraz zabiegów rehabilitacji narządów ruchu.

W upalny dzień trudno jest znaleźć wolne miejsce, aby usiąść koło fontanny, spotyka się tu przeważnie starsze osoby zażywające inhalacji.

steroids test kit