atrakcje firmy historia jedzenie sport baza noclegowa miasto imprezy cykliczne uzdrowisko

steroids test kits

Sopot Dolny to właściwie tam gdzie się przyjeżdża zabawić i odpocząć, tutaj jest usytuowana w większości baza turystyczna, to, czym ma się Sopot pochwalić.

Sopot w naturalny sposób dzieli się na dwie części: górną i dolną, rozdziela go skarpa sopocka, ciągnąca się wzdłuż ulic Sobieskiego, Chmielewskiego, Linieckiego, Haffnera i dalej jest dobrze widoczna w parku północnym jako dość strome urwisko. Skarpa ta to dawny brzeg klifowy morza sprzed 5-6 tys. lat. Gęsta zabudowa i rozwój miasta nieco zatarł pojęcie dzielącej granicy i większość kojarzy Dolny Sopot z częścią miasta poniżej Aleji Niepodległości, która przecina Sopot prawie na dwie równe połowy.

Do XVII wieku był to obszar podmokły, bagnisty, węższy aniżeli obecnie. Dlatego początkowo mieszkańcy górnej części Sopotu, od której zaczęło się osadnictwo, odcięci od morza, nie mogli zajmować się rybołówstwem.

Początkowo był to obszar niezasiedlony. Prawdopodobnie dopiero w XVII wieku w wyniku przekopania rowów melioracyjnych udało się go osuszyć i uzyskać dostęp do morza. Niewielka osada rybacka w tej części uwidoczniona została dopiero na mapie z 1714 roku. Posadowiona była w okolicy skwerku u wylotu dzisiejszej ulicy Bohaterów Monte Cassino. Z Górnym Sopotem łączyła ją wąska ścieżka biegnąca przez podmokłe łąki. Prawdopodobnie w XVII wieku przystąpiono do ich osusza­nia, przekopując rowy do licznych potoków podążających ku morzu. Istnienie gęstej sieci melioracyjnej uwzględniają mapy i plany z pierwszej połowy XIX wieku.

Zabudowa Dolnego Sopotu związana jest z działalnością uzdrowiskową, zapoczątkowaną przez doktora Haffnera i kontynuowaną przez jego pasierba Ernsta Adolfa Bóttchera. Pierwsze domy koncentrowały się zatem w okolicach placu Zdrojowego, ulic Powstańców Warszawy, Grunwaldzkiej. Jeszcze w 1858 roku Jadwiga Łuszczewska (Deotyma) opisywała ulicę Morską, czyli dzisiejszą Bohaterów Monte Cassino, jako niezabudowaną w środkowym odcinku (między ulicami Królowej Jadwigi i Chmielews­kiego): "w prawo i lewo rozwijają się nieprzejrzane łąki".

Z czasem zabudowa wkraczała na sąsiednie tereny - łąkowe dróżki przekształcały się w uliczki. Wznoszono tutaj lekkie, słabo ocieplone domki, z charakterystycznymi drew­nianymi werandami, na których przybysze nawet w niezbyt pogodne dni mogli korzystać z nadmorskiego powietrza. Dopiero na początku tego wieku również w tej części miasta zaczęły się pojawiać kamienice o solidnej konstrukcji, przeznaczone do użytku całorocznego.

Dolny Sopot jest bardzo nowoczesny, wprowadzony system kamer monitorujących ulice oraz plaże znacznie podniósł poziom bezpieczeństwa i ułatwił utrzymanie porządku, zwiększył szybkość interwencji. Obraz z kamer na plażach trafia do wyposażonego w najnowocześniejszy sprzęt centrum koordynacji w siedzibie sopockich ratowników WOPR.

Charakterystyczny symbol Dolnego Sopotu to molo i Grand Hotel oraz ulica Bohaterów Monte Cassino - główny i cieszący się wielką popularnością deptak zamknięty dla ruchu samochodowego, którym dochodzimy do najdłuższego w Europie drewnianego molo (511,5 metra).

Każdego roku w połowie czerwca odbywa się wielka feta na cześć Monciaka (ulicy Bohaterów Monte Cassino). Pełen wybór atrakcji rozpoczyna wielka parada z placu przed kościołem garnizonowym pw. św. Jerzego (najsłynniejsza świątynia w kurorcie), a kończy w centralnym miejscu Dolnego Sopotu przy zespole budynków Zakładu Wodoleczniczego na Placu Zdrojowym.

Od kilku lat kolejnym magnesem Sopotu stał się międzynarodowy turniej tenisowy Idea Prokom Open, rozgrywany na pobliskich kortach Sopockiego Klubu Tenisowego. Tyczka na molo to najstarsze w Europie poza stadionowe zawody w tej konkurencji. Imprezę zainicjował latem 1984 roku trener kadry narodowej tyczkarzy Edward Szymczak.

Niedaleko Monciaka znajduje się wzniesiony pod koniec XVIII wieku Dworek Sierakowskich - klasycystyczny dworek letniskowy z dwoma alkierzowymi skrzydłami, przykryty czterospadowym ceramicznym dachem - siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, pełniący rolę ośrodka życia kulturalnego.

Na sopockim Monciaku powstają wciąż nowe inwestycje. Starsza zabudowa tej części Sopotu pozostaje w bardzo różnym stanie. W dużej części zależy on od zasobności wspólnot mieszkaniowych oraz dofinansowania remontów przez gminę w ramach rewitalizacji miasta i efektywnego gospodarowania zasobami mieszkaniowymi. Wiele kamienic zostało wyremontowanych i powstało wiele nowych inwestycji, zmieniając obraz miasta. No i oczywiście największą inwestycją jest Centrum Haffnera, obejmującą nowy dom zdrojowy, centrum handlowe, multikino, galerie. Idąc spacerem na molo już zobaczymy inne miasto.

steroids test kit